۰۹:۰۰ - ۲۰:۰۰

ساعات کار ما شنبه - پنجشنبه

۰۲۱-۶۶۷۲۳۰۲۲

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

جستجو
 

چک ، سفته ، اسناد تجاری

قانون تجارت ایران به عنوان یکی از اولین قوانین ترجمه شده از ممالک اروپایی خصوصا فرانسه و بلژیک ، به اهمیت روزافزون اسناد تجاری جهت تسهیل تجارت توسط تجار و بازرگانان پی برد و اقدامات مناسبی در این خصوص ازقبیل تقنین آیین دادرسی تجاری و تاسیس محاکمی با همین موضوع اقدام نمود که متاسفانه با گذر زمان و تصویب قوانین بعدی ، شالوده کار از هم پاشید و توجه ویژه به این امر مقفول ماند . تا اینکه اخیرا سعی و تلاشی درخور جهت اصلاح وضع بد جاری و تعداد بالای چک های برگشتی توسط حقوقدانان جوان و تحصیلکرده و کارشناسان زبده و با تجربه آغاز گرفت که اصلاح قانون چک در سال ۱۳۹۸ نتیجه ی آن بود . در حال حاضر با توجه به قوانین مختلف هر یک از اسناد تجاری قابلیت پیگیری و مطالبه به طریق خاصی را دارند که به طور مختصر و کلی به شرح زیر به اطلاع می رساند .

۱ – چک : وفق ماده ۳۱۰ قانون تجارت:‌ “چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که در نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌کند.” این تعریف همه فهم نیست و فقط مناسب اشخاص تحصیلکرده در علم حقوق و مالی می باشد لیکن مفهوم عرفی آن عبارتست از  : چک ابزاریست که بدهکار برای پرداخت بدهی خود به طلبکار می دهد و نامبرده جهت وصول وجه آن به بانک مراجعه میکند . حال اگر صاحب حساب یا همان بدهکار در حساب خود پولی معادل مبلغ چک صادر کرده داشته باشد دارنده ی چک یا همان طلبکار می تواند آن را از بانک دریافت کند و به این طریق مبادله ی مالی بین طرفین انجام پذیرد .

مشکل اصلی زمانی آغاز می شود که طلبکار با مراجعه ی به بانک ، متوجه می شود که پولی در حساب بدهکار نیست و خواهان طرح و تعقیب شکایت و مطالبه ی حقش می شود . اینجاست که می بایست از کمک وکلای دادگستری استفاده کرد و یکی از راه های مناسب جهت دریافت مبلغ را برگزید . به اختصار مراجع قابل مراجه جهت دریافت چک عبارتند از : ۱- دادگاه های عمومی حقوقی ۲- دادسرای عمومی و انقلاب ۳ – دایره ی اجراییات ثبت اداره ثبت اسناد و املاک کشور ۴- طرح مستقیم اجراییه در شعب دادگاه حقوقی

شایان ذکر است که وفق قوانین جدید نحوه ی اجرای محکومیت های مالی و اصلاح قانون صدور چک ، بانک ها مکلفند در صورت برگشت شدن چک های صادره ، اقدام به اعلام موضوع به بانک مرکزی نمایند تا بانک مرکزی به کلیه ی بانک های کشور اعلام کند در صورتی که صاحب حساب در حساب دیگرش موجودی دارد ظرف ۲۴ ساعت نسبت به مسدودی آن اقدام نمایند . همچنین مقرر گشته است تا کلیه ی بانکهای کشور نسبت به ارائه ی کد رهگیری در گواهینامه های عدم پرداخت اقدام کنند تا بتوان از این طریق از مزایای قانون اصلاح قانون صدور چک استفاده نمود و با حذف تشریفات ، از طرف دادگاه اقدام به صدور اجراییه نمایند . قابل ذکر است که این امکان فقط برای چک های صیادی فراهم می باشد . در نگاه اول شاید موضوع چک برای بسیاری از افراد خصوصا کسبه امری ساده به نظر بیاید اما با پیچیدگی های امروزی در مطالبه ی چک تا اجرا و وصول آن و البته دفاعیاتی که امکان طرح آن توسط بدهکار وجود دارد نمیتوان چک را یک برگه غیر قابل خدشه دانست و قبل از هر اقدام در این خصوص صلاح این است که حداقل یک مشاوره ی حقوقی با وکلای رسمی دادگستری انجام پذیرد

اینکه کدام راه و کدام مرجع باعث سریعتر رسیدن شما به حقتان می گردد تخصص وکلا و مشاورین زبده می باشد که با مشاوره و اخذ اطلاعات لازم و همچنین راهنمایی های مفید آنان راه بر شما گشوده و آسان می گردد .

۲ – سفته : سفته یا فته طلب سند تجاری است که بر اساس آن شخصی (صادرکننده سفته) تعهد می‌کند مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به دیگری (گیرنده سفته) بپردازد. سفته بر خلاف چک راه های مختلف و پیچیدگی های قانونی برای وصول ندارد چرا که مرجع مطالبه ی آن تنها شوراهای حل اختلاف و دادکاه های عمومی و انقلاب می باشند . البته موضوعاتی از قبیل واخواست و امکانات مندرج در قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی وانقلاب در امور مدنی برای سفته ای که به موقع واخواست شده است در نظر گرفته شده که توصیه می گردد جهت اطلاع دقیق از نحوه ی طرح شکایت و تقدیم دادخواست حتما به وکلای رسمی دادگستری مراجعه و حتی المقدور مشاوره شوید .

۳ – برات : برات یک سند تجاری است که بر اساس آن فردی از فرد دیگر می‌خواهد که مبلغی را در وجه یا حواله‌کرد یک فرد معین یا شخص ثالث در زمان مشخص (آینده) بپردازد . این سند تجاری که پیشتر در معاملات تجار و کسبه و بازرگانان بین المللی مورد استفاده قرار می گرفت امروزه با تحول در تکنولوژی و ابزار های پرداخت به محاق رفته و با مهجوریت رو به رو شده است تا جایی که اکثر افراد عادی حتی یک مرتبه هم شکل ظاهری برات را ندیده اند . البته امروز با پیشرفت تکنولوژی ، برات هایی هم به صورت الکترونیکی در کشورهای مختلف ایجاد شده است که کاربرد مشخص خود را دارند . گسترش اعتبارات اسناد و تاسیس مرکز سویفت از دلایل اصلی بود که برات را به کم کارکردترین حالت خویش رساند . به هرحال مطالبه ی برات هم بسته به نوع آن شرایط متفاوتی دارد که قابل طرح فقط در شوراهای حل اختلاف و دادگاه های عمومی حقوقی کشور می باشد .

وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی آفتاب زرین عدالت آمادگی دارند تا در کلیه مراحل مزبور اعم از مشاوره ، تنظیم دادخواست ، دفاع ، مذاکره جهت سازش و سایر موارد شما را همراهی نمایند . جهت دریافت رزرو وقت مشاوره ی حقوقی می توانند با شماره تلفن های ۶۶۷۲۳۰۲۲- ۶۶۷۲۹۶۲۸ -۶۶۷۲۷۴۹۱ تماس حاصل فرمایند .

آیا به کمک قانونی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید

تماس با ما

مشاوره رایگان

  [mkd_s" link_target="_self" title="بازگشت به بالا" subtitle="" link="#"]
  • سرقفلی
  • طلاق توافقی
  • جعل
  • خشونت خانگی
  • قصور پزشکی
  • ثبت برند
  [/mkd_service_table]