۰۹:۰۰ - ۲۰:۰۰

ساعات کار ما شنبه - پنجشنبه

۰۲۱-۶۶۷۲۳۰۲۲

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

جستجو

قوانین و مقررات ایران در خصوص ارث ، منبعث و الهام گرفته از شرع اسلام و قرآن می باشد . البته قابل ذکر است که وفق اصل ۱۳ قانون اساسی ایرانیان زرتشتی ، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت های دینی شناخته می شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می کنند

a

قوانین و مقررات ایران در خصوص ارث ، منبعث و الهام گرفته از شرع اسلام و قرآن می باشد . البته قابل ذکر است که وفق اصل ۱۳ قانون اساسی ایرانیان زرتشتی ، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت های دینی شناخته می شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می کنند . بدیهی است که سایر ادیان که در این اصل ذکر نشده اند حق استفاده از قوانین مذهبی خود و اعمال آن در امور حسبی خود که یکی از مصادیق آن ارث می باشد محروم هستند .

به طور مثال برای مسیحیان ارتودکس ایران که زیر نظر کلیسای ارامنه ی خلیفه گری شناخته می وند ، محکمه ای روحانی اقدام به رسیدگی قضایی مینماید که احکام صادره از آن برای دادگاه های خانواده لازم التباع و قابل اجرا می باشد . در مورد هم وطنان زرتشتی و یهودی نیز همین امر جریان دارد و محاکم مذهبی هر کدام از آنان در خصوص طلاق و حقوق مالی و حصضانت فرزندان و سایر موارد که به آن « امور حسبی » گفته می شود تصمیم می گیرند .

اما قوانین مادر در خصوص تعیین تکلیف ارث و تبعات و عوارض آن برای مسلمانان ایرانی عبارتست از : ۱- قانون مدنی ۲ – قانون امور حسبی ۳- قانون مالیات های مستقیم و آیین نامه های مربوطه که هرکدام در باب موضوعی از ارث اظهار نظر کرده اند که به شرح زیر به آن میپردازیم .

وفق قانون مدنی ایران وارثین به ۲ دسته ی سببی و نسبی تقسیم می شوند . ( اقارب = نزدیکان ) ، ( سببی : اشخاصی که از بدو تولد با ما نسبتی نداشته اند و بعدا به سببی با ما فامیل شده اند مانند :همسر و اقوام همسر و فرزند خوانده

دسته ی نخست را اقارب سببی مینامند . منظور از اقارب سببی یعنی کسانی که به سببی با شخص متوفی نسبت پیدا کرده اند که مشخصترین آن همسر و خانواده ی همسر از قبیل پدر شوهر و پدر زن و مادر شوهر و مادر زن می باشند . البته نباید تصور کرد که همه ی اقارب نسبی متوفی از وی ارث می برند .نکته ی قابل ذکر و مهم در تقسیم ارث این است که تنها همسر متوفی از متوفی ارث می برد و هیچ فامیل سببی دیگری از ایشان ارث نمی برد . تفاوتی هم ندارد که این همسر فوت شده شوهر باشد یا زن ! یعنی هم زن از شوهر ارث می برد و هم شوهر از زن خود ارث می برد .

دسته ی دوم که به صورت کلی خدمتتان عرض خواهم کرد دسته ی مربوط به اقارب نسبی می باشد . یعنی نزدیکانی که نسبت خونی با شخص متوفی دارند . وفق قانون ارث در ایران این دسته به سه طبقه تقسیم می گردد که وجود حتی یک نفر از افراد طبقه ی قبل یاعث محرومیت کل طبقهی قبل از ارث می شود .

۱- طبقه اول : طبقه اول عبارتست از : الف ) فرزند ب) پدر و مادر

۲- طبقه ی دوم : الف ) پدر بزرگ و مادر بزرگ ب ) خواهر و برادر

۳ – طبقه سوم ) الف ) عمه ب) خاله ج) عمو د) دایی

اولین اقدامی که جهت تقسیم ارثیه یا اصطلاحا ( ماترک ) می بایست توسط خانواده ی متوفی انجام پذیرد ، دریافت گواهی حصر وراثت می باشد که موسسه ی حقوقی آفتاب زرین عدالت آماده ی انجام خدمات مورد نیاز شما در تمام زمینه ی های مربوط به ارث از قبیل : ۱- اخد گواهی حصر وراثت ۲- تکمیل فرم های مالیاتی مربوطه جهت محاسبه ی مالیات بر ارث و اخذ گواهی مربوطه ۳- دادخواست تحریر ترکه ۴ – تقسیم ترکه ۵ – و سایر موارد می باشد .

آیا به کمک قانونی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید

تماس با ما

مشاوره رایگان

  [mkd_s" link_target="_self" title="بازگشت به بالا" subtitle="" link="#"]
  • سرقفلی
  • طلاق توافقی
  • جعل
  • خشونت خانگی
  • قصور پزشکی
  • ثبت برند
  [/mkd_service_table]