۰۹:۰۰ - ۲۰:۰۰

ساعات کار ما شنبه - پنجشنبه

۰۲۱-۶۶۷۲۳۰۲۲

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

جستجو
 

مصادره اموال ( اصل چهل و نه )

محمد اسماعیل بیگی وکیل پایه یک دادگستری > مصادره اموال ( اصل چهل و نه )

اصل چهل و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران : دولت موظف است ثروت هاي ناشي از ربا، غصب ‌، رشوه ‌، اختلاس‌، سرقت‌، قمار، سوء استفاده از موقوفات‌، سوء استفاده از مقاطعه‌كاري ها و معاملات دولتي‌، فروش زمين هاي ‌موات و مباحات اصلي‌، دايركردن اماكن فساد و ساير موارد غيرمشروع را گرفته و به صاحب حق رد كند و در صورت ‌معلوم ‌نبودن او به بيت‌المال بدهد اين حكم بايد با رسيدگي و تحقيق ‌و ثبوت شرعي به وسيله دولت اجرا شود.

پس از پیروزی انقلاب 1357 ایران ، تعیین تکلیف اموال و سرمایه های به جا مانده از خاندان سلطنت و وابستگان آنها  یکی ازامور مهم حکومتی بود که با پشتوانه ی عظظیم مردمی بر سرکار آمده بود و داعیه ی ستادندن حق مظلومین از ظالم داشت . به همین جهت رسیدگی خاص و ویژه در این موارد اقتضا داشت تا شعب و قضات خاصی به موضوع رسیدگی کنند .

دادگاه های انقلاب اسلامی به عنوان مراجع رسیدگی به این موضوعات انتخاب و شعب ویژه ای در این خصوص تشکیل شد و تا امروز نیز شعب ویژه ی اصل 49 دادگاه های انقاب اسلامی مسئولیت رسیدگی به پرونده های اصل چهل و نه قانون اساسی را بر عهده دارند .

پس از شروع به کار این محاکم ، دایره ی اشخاصی که اموالشان مصادره گشت از خاندان سلطنتی و اشخاص دارای سمت رسمی دولتی فراتر رفت و حتی برخی هنرمندان و بازیگران و خوانندگان دوران شاه نیز شامل مصادره اموال گردیدند .

باری ! مقررات مختفی پس از تصویب اصل 49 قانون اساسی در خصوص موارد مذکور تعیین شده که برخی برخی از آنها عبارتنذ از :

1 – قانون شمول اجرای قانون نحوه ی اجرای اصل 49 قانون اساسی در مورد ثروت های ناشی از احتکار و گران فروشی و قاچاق

2 – قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی

با مراتب ذکر شده دادگاه های ویژه ی اصل 49 قانون اساسی ، جهت تعیین تکلیف مصادیق اصل 49 قانون اساسی و بررسی اموال منقول و غیر منقول به جا مانده از خاندان سلطنت و همچنین رسیدگی  و صدور حکم در خصوص اموال به جا مانده از سایر افرادی که در فرمان های بعدی رهبری جمهوری اسلامی ذکر می شدند تشکیل شد .

احکام صادره از شعب ویژه رسیدگی به اصل 49 قانون اساسی به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند :

1 – احکام تملیکی

2 – احکام مصادره

3 – احکام ناظر به سرپرستی و تعلق خمس

وفق ماده 13 آیین نامه نحوه ی رسیدگی به پرونده های اصل 49 ، افرادی که قبل از جنگ تحمیلی از کشور خارج شده اند و اموالشان تحت سرپرستی قرار گرفته است و دلیل و مدرکی علیه آنان به دست نیامده و دارای وکیل یا ورثه در ایران نمی باشند ، اموالشان به نام ستاد اجرایی تملک و پس از کسر مطالبات دولت ، حق سرپرستی و خمس ( در صورت تعلق خمس به آن ) مابقی در حساب امانی نگهداری می شوند تا در صورتی که مراجعه ی مالک یا قائم مقام یا وکیل وی به آنان مسترد گردد . ( احکام تملیکی )

بدیهیست که بسیاری افراد شامل این مقرره شده و در صورت دست نداشتن در اعمال ظالمانه ی رژیم سابق یا جاسوسی و خیانت به کشور می توانند به کشور مراجعه و از طریق وکلای ما با استفاده از راهکارهای قانونی احقاق حق نموده و اموال خود را دریافت بازستانند . قابل ذکر است که هرگونه همکاری با رژیم سابق به عنوان جرم تلقی نشده و اشخاصی که مرتکب جنایت ،خیانت و سایر جرایم در آن زمان نشده اند اما به دلایل اداری و استخدامی با رژیم قبل ارتباط داشته اند می توانند اموال خود را باز پس گیرند .

وفق ماده 11 آیین نامه فوق الذکر : اموال افرادی که از کشور خارج شده و رابطه ی آن ها با گروه های محارب ( گروه های یاغی ، صهیونیست ها و جواسیس سیا و مانند آنها ) احراز شود از امان خارج و به حکم دادگاه ضبط می گردد . همچنین انتقال اموال موروثی به ورثه مشروط بر این است که همکاری ورثه با گروه های مذکور احراز نشود .

در حال حاضر اموال مصادره شده توسط حکومت از طریق ستاد اجرایی فرمان امام سرپرستی می شود .

ستاد اجرایی فرمان امام سازمان حکومتی و خیریه، تحت کنترل رهبر ایران است، که در سال ۱۳۶۸ به فرمان آیت الله روح‌الله خمینی تأسیس شد .

این نهاد وظیفه مدیریت اموالی که طبق اصل ۴۹ قانون اساسی و دیگر قوانین، در اختیار ولی فقیه می‌باشند را بر عهده دارد و در دو حوزه اصلی امور خیریه و بخش اقتصادی فعالیت می‌نماید. شرکت‌های وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام نیز در زمینه‌هایی چون خدمات مالی و بانکداری، املاک و مستغلات، صنعت نفت، مخابرات و دامپروری فعال می‌باشند .

وکلای موسسه حقوقی آفتاب زرین عدالت با تجربه ی و دانش خویش می توانند همراه مناسب و مطمئن شما در باز پس گیری حقوقتان در پرونده های اصل 49 باشند .

آیا به کمک قانونی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید

تماس با ما

مشاوره رایگان

  [mkd_s" link_target="_self" title="بازگشت به بالا" subtitle="" link="#"]
  • سرقفلی
  • طلاق توافقی
  • جعل
  • خشونت خانگی
  • قصور پزشکی
  • ثبت برند
  [/mkd_service_table]