۰۹:۰۰ - ۲۰:۰۰

ساعات کار ما شنبه - پنجشنبه

۰۲۱-۶۶۷۲۳۰۲۲

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

جستجو
 

پیش فروش ساختمان

یکی از مهمترین مسائل و معضلات جامعه در مسیر توسعه یافتگی ، ایجاد مسکن مناسب و تامین این نیاز حیاتی بشر می باشد . ساخت و تولید مسکن در کشورهای مختلف دنیا بنا به فراخور ماهیت حکومت دارای مختصات متفاوت و گوناگون می باشد .

یکی از مهمترین مسائل و معضلات جامعه در مسیر توسعه یافتگی ، ایجاد مسکن مناسب و تامین این نیاز حیاتی بشر می باشد .

ساخت و تولید مسکن در کشورهای مختلف دنیا  بنا به فراخور ماهیت حکومت دارای مختصات متفاوت و گوناگون می باشد .

در کشور ایران و با ظهور جمهوری اسلامی و و تدوین قانون اساسی ، تمایل بر این بود که دولت نقش فعالتری در ساخت مسکن برای اقشار محروم جامعه داشته باشد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز با همین هدف تاسیس شد .

در دوره های بعدی خصوصا پس از پایان جنگ هشت ساله ی تحمیلی و آغاز دوران سازندگی ، تمایل دولت وقت به بها دادن به بخش خصوصی و خصوصی سازی بیشتر شد و برنامه های پنج ساله ی بعدی نیز بر همین مبنا پایه گذاری شد تا جایی که شاهد یکی از عجیب ترین تفاسیر شورای نگهبان از اصل چهل و چهارم قانون اساسی بودیم . اصلی کاملا سوسیالیستی که با تفسیر مزبور تبدیل به یک اصل سرمایه دار محور شد .

فارغ از بررسی میزان موفقیت این استراتژی دولت وقت که در تخصص نگارنده نیز نمی باشد ، در آغاز دهه ی هفتاد شاهد ظهور انبوه سازان و آغاز ساخت و ساز مسکن توسط بسیاری از اشخاص عادی جامعه بودیم .

ساخت و ساز مسکن به عنوان یکی از پر سودترین و  مهمترین عوامل توسعه و  شکوفایی اقتصاد پیش رفت تا جایی که شهری مانند تهران عملا به کارگاه ساختمانی بدل شد .

این تحول شگرفت نیازمند یک سازو کار مناسب بود تا اشخاص فعال و مردم کمتر دچار سردرگمی و فریب شوند .

متاسفانه در آن زمان شاهد اشخاصی بودیم که به عنوان سازنده ی مسکن اقدام به پیش فروش انبوهی از واحد هایی می نمودند که نه وجود خارجی داشت و نه حتی امکان ساخت آن بود و اشخاص مالباخته و سرگردانی که در محاکم دادگستری به دنبال احقاق حق خود بودند .

وقوع این اتفاقات موجب شد تا حاکمیت به فکر نظارت بیشتر بر این بخش از اقتصاد بیفتد و نهایتا حاصل این فکر موجب شد در سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی اقدام به تصویب قانون پیش فروش ساختمان کند .

قانونی پر از ایراد ، نا متناسب و غیر کارشناسی که متاسفانه علی رغم همه ی ایرادات وارده همچنان اجرایی و مورد استناد است .

در این مدت البته رویه ی قضایی سعی در اصلاح مناسب این قانون از طریق تفاسیر منطقی برآمد تا شاید ضعف های این قانون را به حداقل برساند .

موارد مهم در خصوص قانون پیش فروش ساختمان و آیین نامه ی اجرایی آن :

۱ – وفق مقررات جدید هیچ پیش فروشنده ای حق ندارد بدون اخذ مجوز از ادارات کل راه و شهرسازی اقدام به تبلیغ در خصوص پیش فروش ساختمان نماید

۲ – هیچ یک از بنگاه های معاملات ملکی حق تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان را ندارند و در صورتی که به چنین اقدامی دست بزنند از طرف دادگاه محکوم به مجازات خواهند شد .

۳ – هیچ پیش فروشنده ای حق ندارد بدون تنظیم سند رسمی در دفترخانه اقدام به پیش فروش ساختمان خود کند . در این صورت پیش فروشنده نیز به عنوان مجرم محکوم به مجازات حبس یا جرای نقدی می شود .

۴ – شهرداری ها ی سراسر کشور مکلف به صدور شناسنامه ی فنی ساختمان و ارائه ی آن به سازنده می باشند که محتوای آن شامل کلیه مسائل فنی مربوط به ساختمان در حال ساخت بوده و سازنده مکلف به رعایت آن بوده و پیش خریدار را از متریال آپارتمان خریداری شده آگاه می کند . اجرای این موارد می تواند به اطمینان مردم برای پیش خرید کردن املاک کمک شایانی نماید .

آیا به کمک قانونی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید

تماس با ما

مشاوره رایگان

  [mkd_s" link_target="_self" title="بازگشت به بالا" subtitle="" link="#"]
  • سرقفلی
  • طلاق توافقی
  • جعل
  • خشونت خانگی
  • قصور پزشکی
  • ثبت برند
  [/mkd_service_table]