۰۹:۰۰ - ۲۰:۰۰

ساعات کار ما شنبه - پنجشنبه

۰۲۱-۶۶۷۲۳۰۲۲

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

جستجو

سرقفلی به زبان ساده به حقی گفته می شود که طی آن مالک ملک نمی تواند مستاجر را به جهت انقضاء مدت اجاره از عین مستاجره یا همان ملک اجاره ای بیرون کند .

مفهوم سرقفلی برای اولین بار در قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1376 به کار برده شد و چارچوب مشخصی برای آن تعیین گردید در حالی که پیش از این تاریخ نیز این لفظ در معاملات و بین مردم وجود داشت .

البته فقه نیز برای لفظ سرقفلی مفهومی قائل بود که به تعریف قانونی آن نزدیک می باشد .

در سالهای متمادی مفهوم سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت در ذهن  عوام و حتی بسیاری از حقوقدانان به یک معنی تلقی می شد اما در حال حاضر تفاوت سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت از هم تفکیک شده می باشد .

سرقفلی به زبان ساده به حقی گفته می شود که طی آن مالک ملک نمی تواند مستاجر را به جهت انقضاء مدت اجاره از عین مستاجره یا همان ملک اجاره ای بیرون کند .

این حق نباید این توهم را به وجود آورد که صاحب سرقفلی صاحب ملک هم می شود و  باید توجه داشت که صاحب سرقفلی فقط مستاجری می باشد که مالک حق ندارد با پایان یافتن مدت اجاره اقدام به تخلیه ی وی نماید .

باید در نظر داشت که صاحب سرقفلی که همان مستاجر است می بایست حتما اجاره بهای خویش را پرداخت کند و سایر قوانین مربوط به اجاره و مستاجرین در خصوص ایشان نیز جاری است .

مطابق قانون ، حق سرقفلی در 3 حالت به مستاجر تعلق می گیرد :

1 – در صورتی که مستاجر هنگام اجاره ی ملک به مالک مبلغی را به عنوان سرقفلی پرداخت کرده باشد .

2 – در صورتی که در قرارداد اجاره ( بدون دریافت مبلغی تحت عنوان سرقفلی ) شرط شود، تا زمانیکه عین مستاجره درتصرف مستاجرباشد مالک حق افزایش اجاره بها و تخلیه عین مستاجره را‌نداشته باشد و متعهد شود که هر ساله عین مستاجره را به همان مبلغ به او واگذار نماید در اینصورت مستاجرمی‌تواند از موجر و یا مستاجر دیگر‌مبلغی بعنوان سرقفلی برای اسقاط حقوق خود دریافت نماید.

3 – در صورتی که ضمن عقد اجاره شرط شود که مالک عین مستاجره را به‌غیر مستاجراجاره ندهد و هر ساله آنرا به اجاره متعارف به مستاجر متصرف‌واگذار نماید ، مستاجر می‌تواند برای اسقاط حق خود و یا تخلیه محل مبلغی را به عنوان سرقفلی مطالبه و دریافت نماید.

نباید فراموش کرد که مستاجر حق ندارد بدون رضایت مالک اقدام به انتقال سرقفلی به شخص ثالثی نماید .

همچنین تعدی و تفریط و اعمالی که به اساس ملک ضربه وارد می کند از مواردی است که طی آن مالک یا همان موجر می تواند تخلیه عین مستاجره یا همان ملک را از دادگاه تقاضا کند .

پس از اصلاح قانون روابط موجر و مستاجر در سال 1365 و تغییر جهت گیری قانون به نفع مالکین و احترام بیشتر به اصل مالکیت ، کمتر مواردی را شاهد هستیم که مالکین مبلغی به عنوان سرقفلی از مستاجر دریافت نمایند و عملا خودشان را از تسلط به منافع ملکشان محروم کنند .

بیشتر مواردی که در حال حاضر مورد اختلاف مردم و منتهی به پرونده های قضایی گشته است اختلافات راجع به حق کسب و پیشه و تجارت می باشد که به اشتباه توسط مردم به دعاوی سرقفلی تعبیر می شود .

لذا تفکیک این دو مفهوم بسیار با اهمیت و احکام هر کدام مختص به خود می باشد . نوشتار فوق تنها بیان کلیاتی از مفهوم سرقفلی می باشد و پیچیدگی های احکام آن را در بر نمیگیرد .

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و کامل می توانید از کارشناسان و وکلای موسسه ی حقوقی آفتاب زرین عدالت مشاوره و راهنمایی بگیرید .

آیا به کمک قانونی یا مشاوره نیاز دارید؟ اکنون با ما تماس بگیرید

تماس با ما

مشاوره رایگان

  [mkd_s" link_target="_self" title="بازگشت به بالا" subtitle="" link="#"]
  • سرقفلی
  • طلاق توافقی
  • جعل
  • خشونت خانگی
  • قصور پزشکی
  • ثبت برند
  [/mkd_service_table]